Pealinn: Toivo Tootsen kogus kodukandi rahva mälestused raamatuks

Kirjamees ja poliitik Toivo Tootsen pajatab värskes mälestusteraamatus lugusid koolipõlvest Võrumaal ja boheemlaseelust pealinnas.

“Mälestusteraamatuga on selline asi, et see tuleb pikkamööda,” ütles Tootsen oma uue raamatu “Saksa ajal sündinu” esitlusel.
Värske mälestusteraamat toob Oskar Lutsu kombel ja sama muhedal viisil lugejani pildikesi autori koolipõlvest Rõuges ja Võrus kuni kroonuminekuni välja. “Hakkasin seda kirjutama tegelikult juba üle kümne aasta tagasi, kui olin saanud kuuekümneseks,” rääkis Tootsen, kellele see on juba 15. raamat. “Tõsiselt võtsin asja kätte umbes aasta tagasi, et juba istudagi arvuti taha ja lugu üheks tervikuks teha. Mälestusteraamatuga on niimoodi, et seda võib kirjutada surmani, sest kogu aeg tuleb midagi meelde, mis on veel kirjutamata.”

Tootseni sõnul tuhnis ta kirjutamise ajal ka arhiivides, kuid enamjaolt põhineb raamat siiski kodukandi inimeste meenutustel. “Eks ma sain raamatut kirjutades ise ka üsna palju teada, rääkisin ju vanemate inimestega,” rääkis Tootsen. “Ja ikka ja jälle oli mul kahju, miks ma omal ajal ei küsinud – ka ema käest – ikka veel rohkem asju. Õnneks oli mul nii palju taipu, et raadios töötades lindistasin oma ema mälestusi. Mul oli kolm tundi linti, mis oli mulle väga suureks abiks. Ja õnneks oli ka nüüd veel elus neid inimesi, kes minu aega mäletasid. See oli endalgi niisugune tore elamus.”

Tootseni sõnul peaks raamat pakkuma põnevust ka ajaloohuvilistele. “Eks ajalugu koosnebki ju lugudest, iga inimese lugu ongi kokku ajalugu,” nentis Tootsen, kelle sõnul kujunes raamatu esimene esitlus Rõuges tõeliseks kodurahva kokkutulekuks. “Meil on Rõuges Jaanitõnise loometalu – eks me suureliselt nimetame teda loometaluks, aga tõsi ongi see, et oma viimased raamatud olen ma kõik seal kirjutanud. Ja poeg Tõnis, kes samuti raamatuid kirjutab, on seda tööd seal teinud, rääkimata Jaanist. Seal saime kokku ja vahetasime oma talutoodangut, mina andsin raamatuid ja külarahvas omalt poolt õuna-pohlamoosi, maasikamoosi ja igasuguseid salateid, sokke ja kindaid! Minu hing lustis täiega!”

Lugeja saab teada ka algaja ajakirjaniku tööst ETV “Aktuaalses Kaameras” ja boheemlaseelust Tallinnas.

Allikas: http://www.pealinn.ee/newset/toivo-tootsen-kogus-kodukandi-rahva-malestused-raamatuks-n156403